Nasz wielkopolski trip tytułem wstępu
Zamek w Gołuchowie to jedna z największych atrakcji Wielkopolski i jeden z najpiękniejszych zamków w całej Polsce.
Z zewnątrz siermiężna forteca, wewnątrz zaś przypominający najwyśmienitsze zamki znad Loary. I nieprzypadkowo, bo w roku 1853 dobra gołuchowskie zakupił dla swego jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert.
Mając na celu przebudowę zamku, Izabella sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się: architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Pierwowzorem realizacji architektonicznej, stały się słynne zamki królewskie znad Loary, dlatego dzisiaj podziwiać możemy w Gołuchowie charakterystyczne wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla tych XVI-wiecznych budowli francuskiego renesansu. Podczas trwających kilkanaście lat prac, wiele pochochodzących z czasów Leszczyńskich detali zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wystroju, zostało odrestaurowanych.
Zamierzeniem Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej było utworzenie w odbudowanym zamku nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w roku 1899 we Francji, ale pochowana została w Gołuchowie, w przebudowanej w tym celu kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. W jej statucie gwarantowała ogólną dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. Zapraszamy do odwiedzenia tego majstersztyku architektonicznego.
Dzień 1
- wyjazd z Dworca Nadodrze z pilotem
- zwiedzanie zamku w Gołuchowie z przewodnikiem lokalnym
- spacer po parku - arboretum w stylu angielskim, którego twórcami byli hrabina Izabella Działyńska z książąt Czartoryskich, hrabia Jan Działyński oraz zatrudniony przez nich utalentowany ogrodnik Adam Kubaszewski. Gołuchowski park jest znakomitym przykładem ogrodów naturalistycznych, wzbogaconych kolekcjami dendrologicznymi. Teren parku-arboretum obejmuje blisko 3 kilometrowy odcinek Doliny Rzeki Ciemnej, będącej dopływem Prosny, a jego obszar wynosi 158,05 ha. W ogrodzie znajdziemy m.in. dąb „Jan”, Mauzoleum – kaplicę Elżbiety Działyńskiej
- odwiedzimy w czasie wolnym wybieg dla żubrów
- przejazd do Antonina
- jeśli czas nam na to pozwoli przeznaczymy chwilę na przerwę kawową w Pałacu Myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie
- na koniec odwiedzimy Kaplicę Radziwiłłów w Antoninie. Jeśli będzie to tylko możliwe zejdziemy do krypt, w których spoczywa ród.
21.00 – powrót do Wrocławia