Nasz wielkopolski trip tytułem wstępu
"...Gdzieś wciśnięty w wąską alejkę mieściny, o której nikt nigdy nie słyszał. Tam właśnie czaiła się ta dziwna rzecz. Niby muzeum, a czułem się jak w we własnych czterech ścianach. Już samo wejście, niczym rozłożone ramiona pełne złotych niezagrabionych liści witało wymownie, przypominało kim jestem i gdzie przynależę. W odróżnieniu, od Kórnika i Rogalina, tu nie widać żadnych grantów, dofinansowań, przepychu. Nie zbudowało go ministerstwo, nie dotknęli szarzy ludzie w płaszczach wycięci z TV. To co jest to obfitość pasji.
W dworku czai się coś przytulnego, jest niedopowiedzenie, w końcu jakaś tajemnica. Ten smętny, deszczowy wieczór, niepoprawnie kontrastuje z posągiem ludów Rapanui i zziębłym bananowcem przywleczonym z Chin. Bananowiec wygrywa..."
Chcesz przeczytać całość? C.D. znajdziesz na naszym blogu:
https://www.wagabundatravel.com/blog
Dzień 1
- poranny wyjazd z Wrocławia do Kórnika
- zwiedzanie zamku kórnickiego zwanego polskim Taj Mahalem z lokalnym przewodnikiem. Początki budowli sięgają średniowiecza. Zgodnie z przeznaczeniem budowla jest otoczona fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W połowie XVI wieku zamek rozbudowano i zwiększono jego funkcje obronne. W XVIII wieku Teofila z Działyńskich przeobraziła średniowieczny zamek w barokowy pałac. Zamek dzisiejszy kształt – neogotycki, o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych – zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. W murach zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Jak głosi legenda: nocami po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich zwana „Białą Damą”. Kórnicki zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym (nekropolią właścicieli) zostały uznane za pomnik historii.
- zwiedzanie słynnego Arboretum w Kórniku w majowej odsłonie z przewodnikiem lokalnym
- przejazd do Puszczykowa i wizyta w domu, muzeum i pracowni literackiej Arkadego Fiedlera + zwiedzanie z przewodnikiem (postaramy się, aby był to Marek Fiedler - syn legendarnego pisarza, również pisarz i podróżnik). Oryginalnych rozmiarów Santa Maria - statek Krzysztofa Kolumba, Piramidy, Giaur, wystawa "Dywizjonu 303", posągi z Wyspy Wielkanocnej, znajdujący się w katakumbach pod domem grobowiec Pacala - władcy Majów z Palenque, to tylko niektóre z elementów tego eklektycznego żywego muzeum.
Puszczykowo jest obowiązkowym kierunkiem każdego miłośnika powieści Fiedlera, jak i każdego szanującego się podróżnika.
- powrót do Wrocławia w godzinach wieczornych